Efektivní vzdělávání – tipy a triky

Skvělé tipy na komunikační a sdílecí služby usnadňující online výuku

Markéta Popelářová / Perpetuum od Scio

Takzvaný e-learning již dávno není ve svých počátcích a k dispozici máme velké množství cest, jak studentům doručit potřebné informace a materiály.
Redakce SCIO

Takzvaný e-learning již dávno není ve svých počátcích a k dispozici máme velké množství cest, jak studentům doručit potřebné informace a materiály.

Google Classroom nabízí lehký způsob sdílení a zasílání materiálů mezi učiteli a žáky. Podrobnější vysvětlení můžete naleznout například v tomto článku nebo na tomto blogu. Používání Google Classroom z pohledu žáka je vysvětleno zde.

Google Docs představuje další způsob, jak jednoduše sdílet, editovat a spravovat materiály. Služba je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště. 

Dropbox umožňuje jednoduše sdílet i objemné dokumenty.

Úschovna / WeTransfer / Letecká pošta jsou další služby pro zasílání souborů velkých velikostí.

Google Hangouts umožňuje videohovory, hovory nebo klasický chat a je obdobou známější služby Skype, přičemž pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k této službě.

Microsoft Teams se hodí pro videohovory, sdílení souborů nebo společné chaty. Jak Microsoft Teams používat se dozvíte zde.

WhatsApp má dnes mnoho žáků již nainstalovaný na svých mobilních telefonech. S jeho pomocí lze řešit hromadné hovory nebo i skupinové (třídní) konverzace.

Skype představuje snad nejznámější komunikační online službu, kterou disponuje většiny domácností. Pro většinu studentů a lektorů tak používání aplikace Skype pravděpodobně tedy nebude nic nového a neznámého.

Zoom je dalším nástrojem vhodným pro pořádání videokonferencí, webinářů nebo jakéhokoliv videohovoru.  

Classflow vám umožňuje vytvořit vlastní lekci, online tabuli (kterou v reálném čase také můžete nasdílet), kvízy, testy a další. Služba je navíc oproti jiným dostupná i v češtině, což může spolupráci lektorů a studentů výrazně ulehčit.

Discord umožňuje nasdílet plochu počítače. Její primární cílovou skupinou jsou hráči počítačových her, ale nenechte se tím zmást, skvěle poslouží i pro vzdělávací účely. 

Sli.do pomáhá učitelům a jejich žákům být v kontaktu díky zapojení se do online diskuze otázkami a live hlasováním skrze ankety v chytrých telefonech.

CollBoard nahrazuje tabuli a tato její virtuální náhražka nabízí sdílení přes Messenger, WhatsApp nebo třeba e-mail.

Bakaláři umožňují klasické zadávání domácích úkolů, čehož mnoho učitelů využívá i za normálního chodu školy. Jinak se jedná o hojně rozšířený systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům.

Edmodo je další ze systémů pro efektivní rozesílání materiálů nebo zasílání zpráv studentům, správa systému je v angličtině.

Slack byl původně vytvořen pro pracovní týmy fungující na dálku, ale své využití může najít i v komunikaci mezi žákem a lektorem.

Pro vytvoření vlastních materiálů do výuky poslouží webové aplikace 

Quizizz / Quizlet jsou webové aplikace k vytváření vlastních kvízů a her, Quizlet je také skvělý pro procvičování slovíček.

Socrative vznikla přímo pro školní účely a podobně jako dvě předchozí služby umožňuje vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů. Pokud byste chtěli pro své žáky vytvořit test a neovládáte angličtinu, nápovědu naleznete zde.

Kahoot je další z populárních prostředků pro vytváření vlastních hravých a barevných kvízů. 

Timixi umožňuje jednoduše vytvářet časové osy k různým tématům. Studenti své výsledky poté zašlou a lektor může jednoduše zjistit, do jaké míry se látkou zabývali a jak jí porozuměli.

Zdroj fotografie: Unsplash