Přijímačky na střední : 5 tipů, jak na efektivní přípravu

1. Seznamte se s požadavky a kritérii
Příprava na přijímací zkoušky úzce souvisí s výběrem školy – jinak se bude připravovat žák, který se hlásí na žádaný obor či na gymnázium, jinak žák, který se hlásí na méně populární obor s menší poptávkou, a tedy i větší úspěšností přijetí. Vyhledejte si informace, jaká byla úspěšnost uchazečů na vybrané škole v minulém roce. Některé školy kromě výsledků testů přihlíží také k prospěchu na základní škole, k účasti na olympiádách a podobně. Zjistěte, jaká kritéria vámi vybraná škola zohledňuje.
2. Zjistěte, jaká je vaše startovní pozice
Od roku 2017 jsou pro všechny obory zakončené maturitou stanovené jednotné přijímací zkoušky. Ty se skládají z testů z českého jazyka a matematiky. Otestujte v bezplatném online testu z českého jazyka a matematiky, jak si vaše dítě v daných oblastech vede. Hned budete vědět, jaká je jeho startovní pozice, kde jsou jeho silné a slabé stránky a na co je potřeba se více zaměřit.
3. Plánujte
Efektivní příprava začíná promyšleným plánováním. Děti by neměly odkládat přípravu na poslední chvíli – stres a tlak se mohou projevit negativně na psychické pohodě vašeho dítěte a v neposlední řadě také na jeho výkonu a úspěšnosti. Motivujte své děti, aby si učivo rozdělily do menších celků a vyhradily si dostatečný prostor na oba přijímačkové předměty – matematiku a český jazyk. Společně můžete určit, které oblasti potřebuje vaše dítě procvičit nejvíce, a stanovit priority. Do diáře společně poznamenejte také termíny podání přihlášek a termíny přijímacích zkoušek.
Přestože je důležitá podpora rodičů, dítě by si mělo uvědomovat svou vlastní zodpovědnost. Nepřebírejte veškerou kontrolu nad přípravou a učením, veďte své děti k samostatnosti, kterou v budoucím studiu i životě ocení.
4. Nepodceňujte pravidelnou přípravu
Pravidelně se svým dítětem kontrolujte plnění plánu i průběh příprav a podpořte ho v jeho úsilí. K procvičování můžete využít tištěné sady testů a cvičebnice, nebo bezplatnou online aplikaci Cermat. Mějte na paměti, že pravidelné procvičování přináší lepší výsledky než nárazové studium. Stanovte si v týdenním rozvrhu pevnou dobu na učení a přípravu. Myslete na to, že Cermat testy prověřují komplexní úroveň znalostí z českého jazyka a matematiky – ovládat učivo 8. a 9. třídy nestačí. Pokud vaše dítě tápe v učivu nižších ročníků, bude se vám hodit SCIO individuální doučování na přijímací zkoušky. Stačí si vybrat termín doučování a lektora – o zbytek se postaráme my. Nemusíte řešit náročné dojíždění, stačí vám pouze počítač (nebo jiné zařízení) s připojením k internetu. V rámci individuálního doučování „jeden na jednoho” se ScioLektor s vaším dítětem zaměří na oblasti, které je třeba dopilovat – znovu připomene pravidla, dovysvětlí látku, připraví vhodné materiály k procvičování… Zkrátka udělá maximum pro to, aby posílil slabší oblasti a zvýšil šance na úspěšné zvládnutí přijímaček.
Pro upevnění učiva a procvičování typických úloh z Cermat testů jsou skvělou volbou SCIO přípravné kurzy s lektorem. Kurzy probíhají online a v malých skupinách. Pokryjí všechna témata, která se v přijímacích testech objevují – žáci si upevní své znalosti, rozptýlí obavy i stres a doženou případné mezery ve vědomostech. A co víc, připraví se na systém testovacích úloh, které se obvykle velmi liší od běžných ověřovacích testů na základních školách.
5. Vyzkoušejte přijímací zkoušky nanečisto
SCIO přijímačky nanečisto jsou skvělou příležitostí, jak zažít atmosféru přijímacích zkoušek ještě před tím, než nadejde den D. Žáci mohou vyladit svou strategii vyplňování testů a poučit se z případných chyb. Na samotné přijímací zkoušky mohou odejít s pocitem, že vědí, co je čeká, a že jsou na průběh přijímacích testů připraveni.