Efektivní vzdělávání – tipy a triky

Jak se učit efektivně: 8 technik efektivního učení pro studenty

Jak se učit efektivně a zapamatovat si látku bez zbytečného trápení? Existuje řada osvědčených metod, které vám usnadní učení a pomohou zlepšit vaše studijní výsledky. Vyzkoušejte osm nejznámějších technik efektivního učení a zjistěte, která vám nejvíce vyhovuje.

1. Pomodoro – Technika pro udržení koncentrace

Máte potíže s udržením pozornosti či prokrastinací? Nebo se při učení snadno unavíte? Vyzkoušejte techniku Pomodoro, která pomáhá udržet koncentraci a zabraňuje přetížení. Spočívá v práci v intervalech – 25 minut pracujete, 5 minut odpočíváte. Po čtyřech „Pomodorech” přichází čas na delší pauzu – 15 až 30 minut.

2. Aktivní opakování – Technika pro dlouhodobé zapamatování učiva

Máte problém udržet nabyté informace dlouhodobě v paměti? Dokážete se naučit na test, ale potom se vám učivo vykouří z hlavy? Otestujte techniku aktivního opakování. Učivo si opakujte v pravidelných intervalech – po jednom dni, po týdnu a postupně intervaly prodlužujte. Tato metoda pomáhá dlouhodobému zapamatování látky, což oceníte například u pololetních prací nebo u přijímaček na střední školy. 

3. Feynmanova metoda – Technika hlubokého porozumění učivu

Učíte se látku nazpaměť, ale máte pocit, že doopravdy nerozumíte tomu, co se učíte? Zkuste se místo memorování definic snažit látku vysvětlit vlastními slovy. Tato metoda posiluje hlubší porozumění látce, a tím také podporuje zapamatování učiva.

4. Metoda asociací a vizualizací – Technika podporující propojování znalostí

Unikají vám občas souvislosti? Dělá vám potíže zapamatovat si text, nebo máte problém zasadit nové informace do kontextu? Metoda asociací a vizualizací je skvělá pro všechny, kteří si potřebují učivo vizualizovat. Chytře využívá přirozenou schopnost mozku pamatovat si obrazy a spojitosti, což usnadňuje nejen učení, ale také propojování znalostí. 

Technika spočívá v propojování nových informací s dobře známými pojmy pomocí vizuálních představ, příběhů nebo asociací. Potřebujete si zapamatovat hlavní města severských států – Oslo, Stockholm, Kodaň a Helsinki? Představte si příběh: v dánském městě Kodani (Kodaň) sedí v kavárně obrovský norský osel (Oslo), který čte švédský detektivní román Vražda v Stockholmu (Stockholm) a má na sobě finskou mikinu s nápisem „Hello from Helsinki“. Čím absurdnější a zábavnější představa, tím lépe si ji mozek zapamatuje.

Nebojte se využívat také myšlenkové mapy a diagramy, které vám pomohou propojit znalosti. 

5. Multisenzorické učení – Technika učení všemi smysly

Nedokážete znalosti „vysedět” nad knížkami? Potřebujete aktivnější přístup k učení? Pak je pro vás jako stvořená technika multisenzorického učení. Spočívá v zapojování smyslů do procesu učení – čím více smyslů zapojíte, tím lépe si látku zapamatujete. Vyzkoušejte kombinaci zrakových, sluchových, hmatových i pohybových podnětů. Zapisujte si nové pojmy barevně, opakujte si látku nahlas a choďte přitom po místnosti, nebo zkuste učivo zazpívat – třeba jako rap. Pokud zpívat ani rapovat neumíte, využijte umělou inteligenci, která vám látku převypráví třeba jako Snoopy Dogg! Užitečná je také práce s pomůckami či modely – zkuste si osahat model buňky, nebo využijte reálné předměty a pokusy k pochopení fyzikálních zákonů.

6. Skupinové učení – Technika podporující pozitivní motivaci

Ztrácíte rychle motivaci, pokud se máte učit sami? Preferujete učení ve skupině? Domluvte se se svými spolužáky na skupinovém učení. Vzájemná interakce, diskuze a výměna informací pomáhá zvyšovat motivaci k učení a může vás obohatit o nové dovednosti i znalosti. 

7. Změna prostředí a času – Technika podporující produktivitu učení

Ubíjí vás neustálý stereotyp? Vyzkoušejte učení v různou denní dobu a vypozorujte, ve které hodiny býváte nejproduktivnější. Střídejte také různá místa – učte se doma, ve studovně, nebo klidně v autobuse cestou do školy. Zabráníte stereotypu a podpoříte lepší koncentraci.

8. Aktivní testování – Technika prověřující znalosti

Máte pocit, že jste do přípravy dali maximum, ale přesto se stává, že u testu vyhoříte? Vyzkoušejte techniku aktivního testování, která prověří vaše znalosti ještě před samotným testem. Na internetu najdete volně přístupné testy a kvízy. Pomohou vám ověřit, co jste se naučili a na čem ještě musíte zapracovat. 

Můžete vyzkoušet kombinaci těchto technik učení. Zvýšíte svou efektivitu práce, lépe si zapamatujete informace a podpoříte lepší koncentraci. Důležité je, abyste našli metody učení, které vám vyhovují a posouvají vás kupředu. Snažte se vypozorovat, které techniky fungují a najděte svůj vlastní učební styl.

A co když potřebujete doplnit nebo rozšířit znalosti některých předmětů? Využijte služeb našich ScioLektorů, kteří vám pomohou s učivem, dodají motivaci a navíc poradí, jak se správně učit.